AROMATERAPIE

23.04.2024

 Aromaterapie je nefarmakologická, doplňková nebo alternativní terapie, kdy se používají esenciální oleje z rostlin, které mají vliv na organismus prostřednictvím aromatických sloučenin, jež jsou v nich přirozeně obsažené a mají neurologické a fyziologické účinky.

 Nejedná se o žádnou novinku nebo módní záležitost posledních desítek let. Aromaterapii lidé používají po tisíce let. Už starověké kultury v Číně, Indii a Egyptě používali aromatické rostlinné složky do pryskyřic, balzámů a olejů. Tyto látky měly užití jak v lékařství, ale také často i v řadě náboženských rituálů. Éterické oleje začali v 10. století destilovat Peršané. V 19. století objevili potenciál éterických olejů Francouzští lékaři při léčbě různých zdravotních problémů. Je fakt, že v této době se začaly prosazovat při léčbě nemocí chemické léky, ale i přesto v první polovině 20. století zavedl francouzský parfumér a chemik René-Maurice Gattefossé termín "aromaterapie" v knize Gattefosse's Aromatherapy: The First Book on Aromatherapy, která pojednává o použití esenciálních olejů při léčbě různých nemocí.

 Jak funguje aromaterapie? Při inhalaci se vdechovaný vzduch, který obsahuje esenciální oleje, dostává do krevního oběhu přes síť krevních kapilár v nose a průduškách, ale také stimuluje nervovou soustavu skrz čichový epitel. Esenciální oleje spouštějí mechanismy v mozku právě touto cestou, jakmile signály stimulují limbický systém, dojde k uvolnění neurotransmiterů, například serotoninu, který má zklidňující efekt na emoce a celkově na organismus. Na stejném principu je postaveno vstřebávání do krve přes kůži pomocí masáží, zábalů či koupelí. 

Pro koho je aromaterapie vhodná? Úplně pro každého bez omezení věku. Od pobytu v bříšku až po odcházení. Aromaterapie je poměrně levná neinvazivní metoda, která je často používaná jako doplněk k léčbě a přispívá ke zlepšení psychického zdraví a pohody pacientů. Velmi dobrých výsledků při používání aromaterapie dosahují lidé, které trápí dlouhodobý stres, deprese a úzkostné stavy. Velmi dobře působí éterické oleje i na zlepšení problémů se spánkem a snižuje pocity únavy. Jeví se, že některé esenciální oleje mají pozitivní vliv i na paměť a mohou mít pozitivní vliv na pacienty, kteří trpí Alzheimerovou chorobou.

 Proč zvolit právě aromaterapii? Aromaterapie je v některých indikacích používána jako doplňková léčba, jindy je přímým nástrojem alternativní medicíny. Na rozdíl od léků je čistě přírodní, nezatěžuje organismus dalšími syntetickými látkami a pokud se správně používá, tak nemá téměř žádné nežádoucí účinky. Určitě je pro tělo mnohem přirozenější cesta úlevy od bolesti například masáž s levandulovým olejem než například analgetické léčivo. Svůj boom zažívá aromaterapie v poslední době i v porodnictví, kdy už jsou ve většině porodnic běžnou součástí porodních sálů aromadifuzéry a menší či větší výběr různých éterických olejů. Dalším benefitem aromaterapie je určitě i to, že je velmi příjemná a pro uživatele bývá spojena s pozitivními prožitky.

 Jak vybrat vhodný esenciální olej? Existuje asi sto druhů různých esenciálních olejů, které je možné použít v různých kombinacích podle indikace. Volba správného esenciálního oleje nebo jejich směsi je velmi důležitá. Je vhodné kupovat renomované značky u kterých si můžete ověřit jejich kvalitu pomocí certifikátů o chemických rozborech. Laboratorní analýza je totiž jediná cesta, jak ověřit čistotu a složení éterických olejů. Mělo by se jednat o 100 % přírodní produkt a neměl by obsahovat žádné přísady navíc. A už vůbec ne syntetické složky. Musíme také vzít v potaz to, že éterické oleje jsou do jisté míry proměnné substance. Látky v nich obsažené se mohou lišit podle místa pěstování, klimatických podmínkách dané oblasti, a dokonce se mohou odlišovat i jednotlivé sklizně mezi sebou. Je také důležité si uvědomit, že esenciální olej nepoužíváme kvůli jednomu konkrétnímu účinku, ale vždy jde o souhru všech přítomných látek v daném oleji.

 Esenciální oleje jsou poměrně hodně koncentrované a je třeba je rozlišovat podle způsobu používání. Do aromalampy můžeme použít několik kapek koncentrovaného oleje, ale pokud bychom ho použili přímo na kůži, došlo by k podráždění pokožky, případně dalším nežádoucím účinkům. Proto pokud chceme esenciální olej aplikovat na tělo, měl by být ve směsi s nosným olejem, který jej jednak naředí, ale také zajistí efektivní vstřebání bioaktivních látek.